عضویت در کانال تلگرام رسمی موسسه

تاریخچه

تشکیل تیم فوتبال صنعت نفت آبادان

در اوایل دهه پنچاه شمسی زمزمه‌های تشکیل یک تیم فوتبال متشکل از بهترین بازیکنان باشگاه‌های آبادان به همراه حمایت پالایشگاه این شهر به وجود آمد، در همین اوصاف درست در اواخر سال ۱۳۵۱ مسؤلان وقت فدراسیون فوتبال کشور به فکر برگذاری یک دوره مسابقات لیگ باشگاه‌ها تحت عنوان جام تخت جمشید افتادند که پیشنهاد حضور نماینده‌ای از آبادان با توجه به پشتوانه قوی و سابقه درخشان این شهر در رقابت‌های کشوری باعث شد تا کارگزاران وزارت نفت، آبادان را صاحب نماینده‌ای در اولین دوره رقابت‌های باشگاهی کنند.

بر همین اساس در این سال تعدادی از بهترین بازیکنان باشگاه‌های آبادان جذب تیم صنعت نفت شدند و این تیم آرام آرام به تیم محبوب مردم جنوب تبدیل گشت. در آن سال‌ها مسابقات با کمترین امکانات ولی در سطح ایده‌آلی برگزار می‌گردید و نماینده فوتبال آبادان توانست با ارايه بازی‌های قابل قبولی یکی از تیم‌های مطرح کشور شود.

این تیم سال‌ها با پیراهن باشگاه‌های کشورهای آمریکای جنوبی و گاهی اوقات باشگاه‌های انگلستان بازی‌های خود را انجام می‌داد. اما از اواخر سال ۱۳۵۵ با روی کار آمدن کادر مدیريت جدید و مربیگری شادروان منوچهر سالیا به پیشنهاد وی رنگ لباس تیم صنعت نفت رسماً به زرد برزیلی تغییر یافت. از همان سال صنعت نفت با نام «برزیل ایران» شهرت یافت.

بازیکنان ملی‌پوش تیم صنعت نفت آبادان

بسیاری از بازیکنان ملی پوش کشورمان در ابتدا فوتبال خود را از جنوب آغاز نموده‌اند. اما بازیکنان فوتبال صنعت نفت آبادان با توجه به فوتبال غنی و ارزشمندی که ارايه کردند مورد توجه مربیان تیم ملی قرار گرفتند.

در سطح جوانان بازیکنانی نظیر ابراهیم قاسم‌پور، عبدالواحد بزمه، و علیرضا دغاغله ملی‌پوشانی بودند که در تیم صنعت نفت آبادان بازی می‌کردند. حسن نظری، علیرضا فیروزی، ابراهیم قاسم‌پور، سید ابراهیم تهامی، عبدالرضا برزگری، بهنام سراج، و مجاهد خضیراوی در دهه‌های ۵۰، ۶۰، ۷۰، و ۸۰ جز نفرات مطرح فوتبال ملی بوده‌اند که همگی در تیم صنعت نفت آبادان حضور چشم‌گیر داشته‌اند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فوتبال دهه پنجاه، اسماعیل کشتکار و ذوالفقار نظام آزادی شایستگی حضور پر رنگ در تیم ملی به صورت بازیکن ثابت را نیز داشته‌اند. شاید سرشناس‌ترین بازیکنی که از این باشگاه در سطح ملی و جهان مطرح شد، «مسعود شجاعی» است که در تیم‌های مطرح لالیگای اسپانیا مانند اُساسونا و لاس پالماس به میدان رفته است. بازیکنی که هر زمان برای تیم ملی و باشگاهی‌اش به میدان رفته یکی از تأثیر گذارترین بازیکنان میدان بوده است.

عباس هاشم‌پور بازیکن سال‌های نه چندان دور تیم صنعت نفت که علاوه بر زحمت‌های فراوان برای این باشگاه، به عنوان یک نماینده از فوتبال آبادان در تیم ملی ساحلی خوش درخشید و با بستن بازوبند کاپیتانی این تیم موفقیت‌های بسیار را با آن تجربه کرد. وی پس از مدتی به عنوان مربی با این تیم به موفقیت‌های چشمگیری در این عرصه دست یافت.

کم سن و سال‌ترین بازیکن تیم صنعت نفت در تیم ملی، علیرضا جمالی بوده که در تیم نونهالان یکی از گلزنان برجسته رقابت‌های آسیایی به شمار می‌رفت. بازیکنان بسیاری نیز به تیم‌های ملی پایه رده‌های سنی مختلف از تیم‌های پایه صنعت نفت آبادان دعوت شده‌اند که جمله آنها می‌توان به: دانیال سلامیه، بهنام برزای، مجتبی مقتدایی، بنیامین زمانی، رضا هندی‌زاده، سجاد شنان طرفی، دانیال کاظم‌نیا، محمد فرزادی، محمد زبیر نیک نفس، رضا هاشمی، محمد برهانی، و … اشاره کرد.

گلزنان شاخص تیم صنعت نفت آبادان

ماهیت گلزنی و فوتبال هجومی بازیکنان این تیم همواره صنعت نفت را در زمره تیم‌های هجومی و صاحب گلزنان برجسته قرار داده است. تیم صنعت نفت چه در دهه پنجاه وچه در سال‌های بعد گلزنان بزرگی را به فوتبال کشور معرفی نموده است از جمله

  • ذوالفقار نظام آزادی در سال ۱۳۵۴ با ۱۱ گل نفر دوم گلزنان
  • علیرضا فیروزی در سال ۱۳۶۸ با ۱۱ گل نفر دوم گلزنان
  • مهند مهدی النداوی (کشور عراقی) با ۱۵ گل بهترین گلزن لیگ برتر
  • فونیکه سی (کشور مالی) با ۱۹ گل نفر دوم گلزنان لیگ برتر فصل ۹۰-۸۹

روح الله عرب بازیکن گلزنی که تاکنون در مسابقات موفق به کسب مقام آقای گلی در زمان حضورش در این باشگاه نشده است، همواره برای این باشگاه گلهای فراوان و حساسی را به ثمر رسانده است.

تیم صنعت نفت آبادان در زمان جنگ تحمیلی

هسته اصلی صنعت نفت آبادان پس از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در شیراز شکل گرفت. شهری که در سطح فوتبال کشور صاحب تیم مطرحی به نام برق بود. بسیاری از باریکنان با سابقه تیم صنعت نفت مثل عبدالرضا برزگری، ابراهیم غلام‌پور، علیرضا فیروزی، جعفر نگارش، ایوب نگارش، منصور آرام و… در کنار مربی‌گری شادروان منوچهر سالیا که آخرین مربی تیم صنعت نفت در لیگ قبل از انقلاب بود، توانست هویتی دوباره به این تیم صاحب نام کشور بدهند تا جايی که صنعت نفت در شیراز به یکی از قطب‌های مطرح فوتبال کشور مبدل گشت و توانست بازیکنان ارزشمندی را به فوتبال آن روز کشور معرفی نماید.

تیم صنعت نفت بعد از اتمام جنگ تحمیلی و بازگشت به آبادان

پس از اتمام جنگ تحمیلی و بازگشت تیم صنعت نفت به آبادان شادروان «منوچهر سالیا» مربی وقت این تیم با گزینش بهترین بازیکنان آبادانی مقیم شهرهای مختلف کشور و علی رقم مشکلات موجود، تیم نسبتاً خوبی را روانه لیگ باشگاه‌های ایران نمود. اما از آن جایی که ورزشگاه تختی آبادان در دست بازسازی و مرمت مجدد بود، تیم صنعت نفت مجبور شد بسیاری از بازی‌های خود را در شهر اهواز برگزار نماید.

با همه این مشکلات صنعت نفت آبادان در اواخر دهه شصت از نگاه کارشناسان فوتبال یکی از تیمهای خوب و قدرتمند فوتبال کشور بود. دهه ۷۰، دهه درخشش تیم صنعت نفت پس از جنگ تحمیلی بود. در این دهه صعود به لیگ یک، کسب مقام پنجمی و عنوان بهترین تیم شهرستانی و قهرمانی در جام نخل طلایی از جمله دست آوردهای طلایی‌پوشان بود.

تغییرات اساسی در ساختار موسسه فرهنگی ورزشی صنعت نفت آبادان

از سال ۱۳۷۸ به بعد اساس‌نامه باشگاه صنعت نفت آبادان زیر نظر شورای عالی ورزش وزارت نفت تغییر نمود و اساسنامه جدید آن تصویب شد. به این شکل که ابتدا نام باشگاه از تیم فوتبال صنعت نفت آبادان به مؤسسه فرهنگی ورزشی صنعت نفت تعییر یافت و پس از آن هیأت مدیره بود که ۵ عضو دارد.

معمولاً ۳ تن از اعضای آن از آبادان می‌باشند که عبارتند از مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان و دو تن از شاغلین در این پالایشگاه و ۲ تن دیگر از سوی شورای عالی ورزش در تهران منصوب که همواره جلسات خودرا در دو شهر آبادان و تهران برگزار می‌نموده‌اند.

مدیران عامل موسسه

با تمهیداتی که فدراسیون فوتبال در سال ۸۰ به منظور اصلاح ساختار باشگاه‌های کشور، باشگاه صنعت نفت نیز که تا پیش از این به صورت هیئت مدیره اداره می‌شد، جمشید بشاگردی را که از سال ۷۸ به عنوان سرپرست و سال ۷۹ به عنوان مدیر اجرایی این باشگاه فعالیت می‌کرد به عنوان اولین مدیر عامل صنعت نفتی‌ها منصوب کرد.

مدیران عامل ادوار موسسه

سرمربیان تیم صنعت نفت آبادان

تیم صنعت نفت و تیم‌های پایه

اهمیت دادن به تیم‌های پایه یکی از مسائل مهم و اساسی مدیران این تیم می‌باشد. صنعت نفت نه تنها در رده بزرگسالان بلکه در سایر رده‌های سنی از فعالیت چشمگیری برخوردار می‌باشد.

خوشبختانه تیمهای امید، جوانان، نوجوانان، و نونهالان صنعت نفت جملگی در لیگ‌های برتر باشگاه‌های کشور از جایگاه مطمئنی برخوردار می‌باشند که با موفقیت در این لیگ‌ها همواره مردم و مسؤلان را به آینده‌ای درخشان امیدوار کرده است.

تشکیل تیم صنعت نفت نوین آبادان

در اواسط سال ۱۳۸۵ بحث حضور تیمی کاملاً بومی با ساختار مربیگری مجرب و آشنا به فوتبال منطقه باعث زایش تیم جدیدی به نام صنعت نفت نوین گردید. صنعت نفت نوین با مربیگری علیرضا فیروزی مربی و بازیکن با سابقه آبادانی به کمک سید مجتبی مرتضوی و عیسی دارم و با همکاری سرهنگ آزاده، پاسدار عبدالحسین یازعی توانست رویکرد جدیدی را پیش روی فوتبال مملو از استعداد آبادان قرار دهد.

این تیم که استفاده از بازیکن بومی و پرورش استعدادهای قابل قبول را سرلوحه خود قرار داده هم اینک تمرینات خود را به طور منظم دنبال کرده و یکی از امیدهای اصلی جهت صعود به لیگ دسته اول کشور است. این تیم در دی ماه سال ۱۳۹۵ با نظر وزارت نفت، از موسسه فرهنگی ورزشی صنعت نفت آبادان به باشگاه فرهنگی ورزشی پالایش نفت آبادان منتقل شد.

بحران دیوان عدالت اداری

در لیگ ۸۴-۸۳ تیم صنعت نفت با حضوری درخشان و ارزشمند همواره یکی از مدعیان صعود به لیگ برتر به شمار می‌رفت که متأسفانه به دلیل پاره‌ای از مسائل از این مهم محروم گردید. موضوع از این قرار بود که تیم راه آهن تهران در بازی مقابل تیم صنعت نفت از دو بازیکنی استفاده کرد که هر یک دارای مشکلات خاصی بودند و توانستند در این بازی پیروز میدان شوند.

این امر با اعتراضات کارگزاران تیم صنعت نفت مواجه گردید و با قضاوت نادرست فدراسیون وقت فوتبال و پافشاری تیم صنعت نفت، در نهایت کار به دیوان عدالت اداری کشیده شد. در آخر صنعت نفت با پیگیری‌های مداوم و تلاش‌های مدیران موسسه به خصوص مدیرعامل وقت ناصر گودرزی توانست به حق مسلم خود یعنی صعود به لیگ برتر برسد.

موسسه صنعت نفت و بومی‌گرایی

مقوله بومی‌گرایی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین خط مشی‌های مدیریت این موسسه می‌باشد. چرا که آبادان در شرایط ایده‌آل می‌تواند محل مناسبی جهت رشد و پرورش استعدادهای ارزشمند فوتبال کشور باشد.

این مهم زمانی توانست به مرحله اجرا درآید که کارگزاران باشگاه به فکر راه‌اندازی آکادمی و مدرسه فوتبال افتادند که این مقوله سبب امیدواری روزافزون مردم آبادان گردید. آکادمی و مدرسه فوتبال صنعت نفت آبادان هم اینک صاحب مدیران و مربیان کارآزموده می‌باشد که به شکل فراگیر در صدد جذب بهترین‌های این رشته ورزشی می‌باشد.

البته شکل و ساختار بسیاری از تیم‌ها از جمله امید و جوانان نسبت به گذشته تفاوت‌های بسیاری کرده است و تعداد زیادی از فوتبالیست‌های آبادانی که از سرمایه‌های ارزشمند منطقه می‌باشند هم اینک با انگیزه و روحیه بالا در خدمت تیم‌های خود هستند.